click me
click or press space

Sinema Dijital MedyaCategory: Uncategorized

Ağustos 8, 2022    by  ‣  0 comments

Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde mevcut kent, hoppadak ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste sülale sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme bağ duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince katı çok medeniyete sülale sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz de yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk çekimınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşılayacak ilk görev Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede görev meydan surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten heves alanlar dâhilin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve gaye kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda görev meydan saf gaz yağı kaynağından binlerce senedir çıkan alevler esbak Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kez dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 kez şeşndan alevler saçmaya devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kez dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak dâhilin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde görev alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında görev alır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda temelli eloğlu inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde yine değsoruntirilmiştir. çarkıt saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının görev aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal yöreında ise çıkıntı halinde bir çıpa görev alır. Bu demirin sorunlevi ise idam cezası edilen kişsonra devir boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında görev alıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin olmayan bir numara iz olmasının tarafı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir konstrüksiyonlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir parçalanmamış halinde koruma şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler
« »


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://sacdokulmesi.name.tr/ http://elektrik-elektronik.name.tr/ https://tatilbolgeleri.name.tr/ https://kaloriferkazanlari.name.tr/ https://mustafapasaotelleri.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al